صفحه نخست | سخن سبز | در باره مسجد | فعالیت ها | برنامه ها | حماسه حضور | نخبگان | حامیان | پرسش و پاسخ | نوا و نما | پیوندها | ارتباط با ما

 
 

معرفی فعالیت های فرهنگی

مسجد امام حسین (ع)

 روستای شله کش

استان ایلام - شهرستان چرداول - بخش سرابله

 

 

 
         
   

   

 

پیاده روی "تشکل فرهنگی مسجد امام حسین (ع) روستای شله کش"

به سمت بارگاه امامزاده حسن (ع) در استان کرمانشاه

(برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگتر، بر روی تصاویر کلیک نمایید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فعالیت های جهادی "تشکل فرهنگی مسجد امام حسین (ع) روستای شله کش"

در ایام نوروز 1393

(برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگتر، بر روی تصاویر کلیک نمایید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه روستای شله کش 

... در گذشته های دور دوبرادر به نام های شله وشیخ عالی در منطقه کنونی زندگی می کردند این دو مرد بزرگ داری علم حساب یا(اینده نگری) بودند.

یک روز این دو برادر برای سنجش علم هم دیگر یک مسابقه برگزار می کنند . هر دو زمستان آن موقع را بیش بینی می کنند. شیخ عالی به برادر خود می گوید زمستان امسال برف آنچنانی نداریم و لق لق (لک لک ) روی برج می نشیند وبال هایش را چند بار باز و بسته می کند  و لانه می سازد واما شله نظری مخالف را دارد او بیش بینی کرد که زمستان امسال بقدری خت هست که لک لک به قلعه نمی رسد ودر چند کیلومتری قلعه بر اثر گرسنگی از حال می رود. این دو برادر چند روز را برای رسیدن لک لک می گذرانند تا اینکه شیخ عالای به بسر هایش می گوید : بروید ببینید چی شد لک لک نیامد؟ ان ها هم بدون معطلی شروع به جست وجو می کنند تا بالا خره لک لک را در چند کیلو متری قلعه میابند . لک لک را به خانه می آورند تا با دادن مقداری (تله) غذای مقوی لک لک را به هوش بیاورند .بعد از مراقبت و سالم کردن لک لک ان را رها می کنند تا به سر قلعه رفته وشروع به لا نه سازی کند . شیخ عالی به برادرش می گوید که لک لک رسید وسر برج نشسته بیا ونگاه کن . شله با دیدن لک لک تعجب ی کند و ی گید بگزارید تا من به لک لک نگاهی بیندازم که چه اتفاقی افتاده است . شله لک لک را می گیرد وخوب ان را تفتیش می کند ته به منقار ان می رست که مقداری غذا در کنار نوک باقی مانده ومی گوید شا با دادن غذا اون را سیر کردین مگر نه هیچ وقت به قلعه نمی رسید . شیخ عالی بیش بینی برادرش را قبول ندارد وبه او می گوید که هر اتفاقی بیفتد زمستان امسال سخت نخواهد بود وبرف زیاد نخواهیم داشت. غروب که می شود شله به بسر هایش می گوید  یکی از گاو ها را سر ببرید تا شاید این یک شب از زمستان را بتوانید بگزرانیم شب که فرا می رسد اهالی در نیمه ی شب می خوابند اما شله وبسر هایش بیدار می مانند بارش برف شدیدی شروع می شود بسر های شله نفر به نفر دور خانه را از برف باک می کنند تا نزدیکی صبح به همین روال بیش می رود وبیش از 10 متر برف می بارد شله وبخانواده اش به غاری نزدیکی میانقلعه می روند وزمستان را به طور کامل در انجا می گذرانند.

به این ترتیب شله وخانواده اش زنده می مانند ولی شیخ عالی ودیگر اهالی بر اثر بارش برف وسرما کشته می شوند واین طور بود که شله کش را برای ان منطقه انتخاب کردند.

شله یعنی زنده مانده ها کش یعنی کسانی که مردن ودر یک کلمه یعنی زندگی ومرگ.

تاریخچه روستای شله کش

... در گذشته های دور دوبرادر به نام های شله وشیخ عالی در منطقه کنونی زندگی می کردند این دو مرد بزرگ داری علم حساب یا(اینده نگری) بودند.

یک روز این دو برادر برای سنجش علم هم دیگر یک مسابقه برگزار می کنند . هر دو زمستان آن موقع را بیش بینی می کنند . شیخ عالی به برادر خود می گوید زمستان امسال برف آنچنانی نداریم و لق لق (لک لک ) روی برج می نشیند وبال هایش را چند بار باز و بسته می کند  و لانه می سازد واما شله نظری مخالف را دارد او بیش بینی کرد که زمستان امسال بقدری خت هست که لک لک به قلعه نمی رسد ودر چند کیلومتری قلعه بر اثر گرسنگی از حال می رود. این دو برادر چند روز را برای رسیدن لک لک می گذرانند تا اینکه شیخ عالای به بسر هایش می گوید : بروید ببینید چی شد لک لک نیامد؟ ان ها هم بدون معطلی شروع به جست وجو می کنند تا بالا خره لک لک را در چند کیلو متری قلعه میابند . لک لک را به خانه می آورند تا با دادن مقداری (تله) غذای مقوی لک لک را به هوش بیاورند .بعد از مراقبت و سالم کردن لک لک ان را رها می کنند تا به سر قلعه رفته وشروع به لا نه سازی کند . شیخ عالی به برادرش می گوید که لک لک رسید وسر برج نشسته بیا ونگاه کن . شله با دیدن لک لک تعجب ی کند و ی گید بگزارید تا من به لک لک نگاهی بیندازم که چه اتفاقی افتاده است . شله لک لک را می گیرد وخوب ان را تفتیش می کند ته به منقار ان می رست که مقداری غذا در کنار نوک باقی مانده ومی گوید شا با دادن غذا اون را سیر کردین مگر نه هیچ وقت به قلعه نمی رسید . شیخ عالی بیش بینی برادرش را قبول ندارد وبه او می گوید که هر اتفاقی بیفتد زمستان امسال سخت نخواهد بود وبرف زیاد نخواهیم داشت. غروب که می شود شله به بسر هایش می گوید  یکی از گاو ها را سر ببرید تا شاید این یک شب از زمستان را بتوانید بگزرانیم شب که فرا می رسد اهالی در نیمه ی شب می خوابند اما شله وبسر هایش بیدار می مانند بارش برف شدیدی شروع می شود بسر های شله نفر به نفر دور خانه را از برف باک می کنند تا نزدیکی صبح به همین روال بیش می رود وبیش از 10 متر برف می بارد شله وبخانواده اش به غاری نزدیکی میانقلعه می روند وزمستان را به طور کامل در انجا می گذرانند.

به این ترتیب شله وخانواده اش زنده می مانند ولی شیخ عالی ودیگر اهالی بر اثر بارش برف وسرما کشته می شوند واین طور بود که شله کش را برای ان منطقه انتخاب کردند.

شله یعنی زنده مانده ها کش یعنی کسانی که مردن ودر یک کلمه یعنی زندگی ومرگ.

منبع: http://www.rasamahale.ir

 

 

موقعیت و وضعیت جغرافیایی روستا

در بخش سرابله از توابع شهرستان چرداول از استان ایلام و در قلب کوههای بلند، روستایی بزرگ اما ناشناخته و دیاری دیرپا به نام شله کش خودنمایی می کند.  

روستای شله کش در شمال شرقی استان قرار گرفته و مرز شمالی روستا با استان کرمانشاه هم مرز است.

 روستای شله کش در منطقه ای کوهستانی واقع شده است و به بیانی بهتر در میان  کوههای نسبتا بلندی که سه طرف آنرا گرفته و روستا را در بن بست قرار داده و فقط از طرف شرقی از میان کوهستان جاده ای بسیار خطرناک در سالیان دور ساخته شده و این موضوع یعنی عدم داشتن جاده مناسب همیشه از مهمترین خواسته های مردم ولایتمدار روستا بوده و همچنین برای رهایی از این بن بست پروژه جاده ای از طرف شمالی روستا آغاز به کار کرد، که آن هم چند سال است که پیشرفت فیزیکی محسوسی نداشته است.روستا از لحاظ رفاهی مخصوصا در تامین آب و... مشکلات زیادی دارد که در این نوشته نمی گنجد بیان کنم.

کوهای شله کش بر خلاف بسیاری از کوههای دیگر که بدنه آنها سراسر سنگ است بدنه این کوهها از درخت و علف پوشیده شده است که اکثر درختان این جنگل سبز و دلنواز را درخت مقاوم،صبور وتنومند بلوط تشکیل می دهد.

 

وضعیت فرهنگی

زبان :زبان و گویش روستا لکي میباشد اين گويش در سطح نسبتاً گسترده اي در استان هاي لرستان،کرمانشاه،همدان و بخشهاي از ايلام گويشران بسياري دارد.اين گويش اغلب به اشتباه لري يا شعبه اي از آن قلمداد شده است. اما نظام آوايي،واژگان و نحو و نيز سنتهاي فرهنگي و بسياري از ويژگي هاي ديگر نشان مي دهد که لکي گويشي اصيل و برجسته از کردي است.

این روستا دارای دو مسجد است که می توان گفت به نامهای مذین شده اند که گذشته سرخ و آینده سبز شیعه را در ذهن مجسم می کنند،آری اولین این دو مسجد که یاد آور گذشته سرخ شیعه است بنام شاه کربلا امام حسین(علیه السلام) و دومین مسجد که آینده سبز شیعه را یاد آور است بنام منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان(علیه السلام)نامگذاری شده اند.هر دو این مساجد در جهت اشاعه فرهنگ دینی فعالیت های انجام می دهند.از جمله فعالیت های که می توان نام برد:

1-نصب تابلو اعلانات در مسجد امام حسین(علیه السلام)توسط تشکل فرهنگی مسجد

2-برگزاری مراسمات هفتگی دعا و همایش(شیعه شناسی و فاطمه شناسی) در مسجد امام حسین(علیه السلام)توسط تشکل فرهنگی مسجد

3-پخش نشریات از جمله نشریه علمدار در روستا توسط تشکل فرهنگی مسجد امام حسین(علیه السلام)

4-چاپ ونصب بنرهای مذهبی در مسجد امام حسین(علیه السلام)توسط تشکل فرهنگی مسجد

5-برگزاری اردوی زیارتی و تفریحی توسط تشکل فرهنگی مسجد امام حسین(علیه السلام)

5- ایجاد فضای مناسب در ماه محرم برای عزاداری مردم در مساجد

و...

نکته جالب در مورد این روستا علاقه بیش از حد اکثریت دانش آموزان روستا به تحصیلات، بالاخص تحصیلات عالیه است و همین علاقه موجب شده است که در حال حاضر در همه مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا دکتری فارغ التحصیل داشته باشد.

 

شغل اصلی مردم روستا دامداری و کشاورزی بود که در حال حاضر این اصل یک فرع شده است و تعداد زیادی نیروهای انتظامی را و همچنین دیگر کارهای  دولتی و عده کثیری شغل آزاد را برگزیدند که با این وجود همین اشخاص نیز در فصل شخم زمینهای خود را شخم میزنند و در فصل درو آن را درو میکنند و با وجود درآمد کمی که کشاورزی برای آنها دارد به برکت آن واقفند.

روستای شله کش آب و هوایی معتدل دارد، باران نسبتا کافی می بارد، سالی تقریبا سه چهار باری در خود روستا برف می بارد (البته اگر خشکسالی نباشد).

  

غذاها وخوراکیهای سنتی

  خوراک

  انواع غذاهای محلی

 1-برنج و گوشت

 2-نژی آو(عدس)

 3-نخه (نخود)

 4-تماته آو(گوجه فرنگی)

 5-گوشت

 6-خاینه(تخم مرغ-نیمرو)

 7-لوبیه پلو

 8-حلوا

 9-کشک دو(کشک دوغ)

 10-ترخینه

 1-ماش آو

 12-جوجگ آو(جوجه)

 13-شله

  بعضی از غذاهایی محلی در روستا که از گیاهان کوهی و در فصل بهار برداشت شده و آنها را خشک می کنند و در زمسان نیز استفاده می شود عبارتند از: ترگ-کنگر-پیچگ-بوله وله-پاقازه-قارچگ

 

 انواع نان های محلی

 1-نان ساجی:آرد و نمک و آب و مایه خمیر را قاطی می کنند و بر روی ساج پهن می کنند

 2- نان پپگ:آرد و آب و پیاز خورد شده و نمک را قاطی می کنند و خمیر را بصورت بزرگ زیر خاکستر قرار می دهند

 3-نان فتیر:آرد و آب و نمک را بدون مایه خمیر بر روی ساج پهن می کنند

 4-شل کین:آرد و روغن حیوانی(دان) را قاطی می کنند و بر روی ساج پهن می کنند

 5-برساق:به عنوان یک نوع شیرینی از آن استفاده می کنند

 

 مناسبت های تهیه و پخت غذا

  شوروا:غذای سبک است و برای درمان سرماخوردگی مفید است

  ترخینه:غذایی است برای درمان سینه درد و سرماخوردگی

  قیماق:زمانیکه زن فارغ می شود این غذا را به همراه تله می خوردند

  تله:جهت درست کردن این غذا،مقدار آرد را سرخ می کنند و کمی با آب جوش و روغن حیوانی(روغن دان) قاطی می کنند

 شله کین:این غذا را به همراه دو کرده رازیانه و زیره به زن تازه فارغ می دهند

 

وعده های غذایی

 اناشتا: ساعت 7 صبح(صبحانه)

نیمه رو:ساعت 12 ظهر(نهار)

 شام:ساعت 7 تا 8 شب(شام)

  

بازی های محلی

بازی قاچان

اين بازي كه مشترك بين پسران ودختران است بسيار پيچيده مي باشد و بطور كلي عبارت از 12 عدد ريگ ( به اندازه ي حبه قند ) مي باشد وافراد شركت كننده (حداكثر 4 نفر ) به ترتيب انها را در مُشت گرفته وسپس در يك حركت تند آنها را مقداري به هوا پرتاب مي‌كند وسپس بايستي با پشت دست آنها را نگهدارد وتعدادي كه روي پُشت دست قرار مي گيرند بايستي كمتر از 4 عدد نباشند و اگر كمتر از 4 شد نوبت نفر بعدي است واگر 4 يا بيشتر شد بايستي با حركت ديگر آنها را به هوا انداخته ومجدداً در مُشت بگيرد وسپس با حركت ديگر 3عدد آنها را به دست ديگر پرتاب كند ويك عدد را نگه دارد . در همه ي اين حركات بايستي هيچكدام از ريگ ها به زمين نيافتند وقتي اين عمل انجام شدبه يك ريگ باقي را به هوا پرتاب و همزمان يك ريگ از آنهايي كه در زمين هستند باهمان دست برداشته وفوراً ريگ پرتاب شده به هوا را بدون رسيدن به زمين نيز مي گيرد و اين عمل تكرار مي شود تا وقتي مجموع ريگهاي به 4 رسيد ومثل عمل قبل سه عدد آنها را به دست ديگر پرتاب مي كند وهمينطور تا همه ي ريگها را از زمين بردارد وعمل جدا سازي را به دسته هاي سه تايي انجام دهد واگر موفق شد به همه ي طرف هاي ديگر بازي (به هر تعداد كه باشند ) مي گويد :كِرر به معني (كِرج شدن مُرغ و خوابيدن روي تخمها) وبازي را از اول مجدداً شروع مي كند ودر هر مرحله كه شكست بخورد نوبت به نفر بعدي مي رسد واگر موفق شد با هر مرحله يك عدد از ريگها را به عنوان تخم زير ران ديگر بازيكنان مي گذارد و اگر تا آخر موفق شد و فقط سه عدد ريگ ماند بايستي هر سه عدد ريگ را به پُشت دست نگهدارد ومجدداً به داخل دست (با پرتاب كردن به هوا ) برگرداند وگاهي برخي اعمال ديگر براي سنگ آخر انجام مي يگرد و در نهايت پس از اتمام سنگها آن فرد برنده مي شود ولي اگر در حين بازي نتوانست و ديگران موفق شدند بايستي ابتدا كِرج شدن خود وسپس تك تك ريگ ها را پَس بدهند وسپس طرف را كِرج نمايند.
 

بازي قلان

  قلان از جمله بازي هاي سنتي جاذب و دلپذير است که موجبات شادابي بازيكنان و تماشاچيان را فراهم می سارد . این بازی معمولاً هنگام رفتن به طبيعت خصوصاً در فصل بهار انجام مي شود. در اين بازي دو گروه با نام هاي خاص تشكيل مي شود و با انتخاب يك نفر سرپرست يا مربي در محدوده ی زميني كه آن را خط كشي كرده اند به بازي اقدام مي كنند .

بايد گفت كه دو نوع بازي انجام مي گيرد ؛يك : يا به صورت دونفره و مبارزه ی تن به تن ، و يا به صورت جمعي . حال اگر تن به تن باشد دو نفر از هردو گروه وارد دايره ی ميدان بازي مي شوند و اقدام به مبارزه مي كنند. هركدام نتواند تعادل خود را حفظ کند و بر زمین بیفتد، بازنده است و شخص برنده اگر توان و خستگي لازم ندارد مي تواند مجدد با حريف ديگري روبه رو شود . اين مبارزه تا آخرين نفر هر گروه ادامه دارد.

دو بازيگر در حالی که هر کدام یک پای خود را به هوا بلند کرده اند و با یک دست از پشت گرفته اند ، با شانه هاي خود به شانه ی حریف ضربه می زنند تا تعادل حریف را به هم بزنند و هر ضربه ای جز این، خلاف محسوب شده و باعث اخراج از بازی می گردد.

 

 بازي پلان 

 اين بازي در بين سنين مختلف رايج است و حتي افراد مسن هم براي تنوع اين بازي را برگزار مي كنند.

آقاي علي حسين خسروي پور در مورد تركيب گروه و نحوه بازي پلان كه از جمله بازي هاي جمعي سنتي است، مي گويد:

علاقه مندان به اين بازي به دو گروه سه نفره تقسيم مي شوند و يكي هم از ميان جمع به عنوان داور انتخاب مي گردد. داور بقيه ی قرعه گروه اول و دوم را معين مي كند، و سپس زميني مسطح و هموار به طول حدواً 40 و عرض 3 تا 4 متر در نظر مي گيرد و در دو سر یک خط مستقیم در دو دسته ی سه تایی سنگ هایی تخت به صورت ایستاده و بدون تکیه گاه به ارتفاع 20 تا 30 سانتیمتر نصب می کند . در هر طرف، فاصله ی سنگ ها بین 1 تا 5/1 متر تعیین می شود و هنگام بازی افراد دو گروه نباید از سنگ اول جلوتر بروند . به قید قرعه یکی از تیم ها بازی را شروع می کند. رایج ترین نوع قرعه " ته ره و هشکه " یعنی تر و خشک است . بدین شکل که یک طرف سنگِ تخت کوچکی را تر و به هوا پرتاب می کنند و هر یک از تیم ها یک طرف قرعه ( تر یا خشک ) را انتخاب می کنند و قرار گرفتن طرف تر یا خشک سنگ بر زمین و نوع انتخاب ، شروع کننده ی بازی را تعیین می کند .

ابتدا هر یک از افراد گروه اجازه ی پرتاب یک سنگ به طرف سنگ های طرف مقابل را دارند و در ازای خواباندن هر یک از سنگ ها ی ایستاده ی حریف، اجازه ی پرتاب یک سنگ دیگر را می یابند . چنان چه در نوبت اول تیمی نتوان کل سنگ ها ی حریف را بخواباند ، تیم مقابل بازی را با همان شرایط ادامه می دهد .

منبع: http://toshakol.blogfa.com