...اخبار قبلی

پرتال امام خمینی - قدس سره

پرتال دفتر حضرت آيت الله العظمی خامنه ای - مدظله العالی

      پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:  خدا و فرشتگانش بر كسانی كه صفهای اول- نماز جماعت- را بهم پیوند می دهند، درود می فرستند. كنز العمال/ج ۷/ص ۶۳۳/حدیث ۲۰۶۲۹

 

 

 

کدام یک از موضوعات زیر مورد نظر شماست؟

 

مقدمه ای در باب مسجد

قدمت و تاريخ بناي مسجد شفا

نام مسجد شفا

پيشينه محله مسجد شفا

مردم محله مسجد شفا

موقعيت مسجد شفا

ويژگي هاي معماري و فضاهاي مسجد شفا

حال و هوای معنوی مسجد شفا

ائمة جماعت مسجد از آغاز تا كنون

هيئت امناي مسجد شفا

 

 

 

 

مقدمه:

          مسجد، از نخستين نهادهايي است كه در صدر اسلام و به هنگام هجرت رسول اكرم(ص) از مكه به مدينه شكل گرفت. شكل‌گيري مساجد از مصاديق بارز جامعه اسلامي است. نقش آفريني مساجد در تمامي عرصه‌ها و شئون جامعه اسلامي، سبب توسعه و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامي بوده است. همچنان‌ كه مساجد در عصر نبوت پيامبر عظيم‌الشأن اسلام و ائمه معصوم(ع) كاركردي فراتر از برگزاري مراسم عبادي داشته در اعصار بعد هم كم و بيش اين رسالت را به دوش كشيده و كاركردي ويژه پيدا كرده است.

          در عصر خميني‌(قدس‌سره) نيز بار ديگر مساجد هويت و منزلت خود را به دست آوردند و از آغاز نهضت به‌عنوان سنگري شكست ناپذير ميعادگاه مومنين و خداجويان قرار گرفتند. در دوره پر فراز و نشيب انقلاب اسلامي مساجد در ابعاد فرهنگي، اجتماعي، سياسي، نظامي و اقتصادي وارد صحنه شدند و موجب تثبيت و استواري نهال انقلاب اسلامي گرديدند. امروزه نه تنها در ايران بلكه در بسياري از ممالك اسلامي حضور فعال مساجد به چشم مي‌خورد. با اين وصف چشم دوختن به روزي كه يگانه منجي عالم بشريت حضرت ولي عصر(عج) از اين پايگاه ظهور خواهند كرد و تمامي جهان را پر از عدل و داد خواهند نمود، بسيار زيبا و دل انگيز است. به اميد آن روز خوب و دوست داشتني.

     در دنياي پيچيده امروزي، احيا، حفظ و توسعة جايگاه مسجد كه مي‌بايست در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، سياسي و... داراي نقش باشد، نيازمند تلاشي علمي و تخصصي است. در اين راستا مساجد بايد تمام همت خود را به تجهيز مادي و معنوي معطوف نمايند و با به‌كارگيري تمامي امكانات فناوري روز دنيا در مقابل تهديدات دشمن همچون سنگري استوار و محكم باقي بمانند. انشاالله.

Page Up

 

 

قدمت و تاريخ بناي مسجد شفا:

          مسجد شفا بيش از نيم قرن سابقه دارد. اين مسجد درسال 1329 هجري شمسي به همت بانو زيور‌‌يحيائيان كه همسرش نيز باني بيمارستان شفا يحيائيان بوده است بنا گرديده است. مساحت مسجد در حدود 200 متر مربع مي‌باشد. آخرين باز‌سازي و ترميم اساسي مسجد به سال 1379 و با همت مومنين و امام جماعت مسجد، حضرت حجت الاسلام و المسلمين رضواني به انجام رسيده است.

 

(وقف نامه مسجد شفا، برای بزرگنمایی تصویر، بر روی آن کلیک نمایید)

 

 

نام مسجد شفا:

        اين مسجد در آغاز ايجاد، معتمد‌الملك نام گرفته است. اما بعد از انقلاب شكوهمند اسلامي نام اين مسجد به دليل نزديكي به بيمارستان شفا‌يحيائيان به اين نام تغيير كرد. از آن سالها به بعد اهالي اينجا را به اختصار مسجد شفا مي خوانند.

Page Up

 

 

پيشينه محله مسجد شفا:

        مسجد كوچك و با صفاي شفا، دارالشفاي دل‌هاي مستمند و مومنان خدا در محله‌اي كه  دارالمومنين تهران نام گرفته است، قرار دارد. خيابان‌هاي ايران و مجاهدين اسلام، يكي از محله‌هاي قديم تهران است. هنوز هم آثار اين قدمت بر چهره كوچه‌هاي با روح اين منطقه به چشم مي‌خورد. مكان‌هايي مثل مجلس شوراي ملي و مدرسه و مسجد شهيد مطهري، جزء مهمترين اماكني هستند كه بر قدمت و اصالت اين محله مي‌افزايند. اين محله و محله‌هاي همجوار در دوران حكومت ستم‌شاهي پايگاه مبارزين و مجاهدين اسلام بوده است و بسياري از شهداي انقلاب اسلامي نيز از اين محله برخاسته و به معراج پيوسته‌اند. حضور و استقرار اوليه حضرت امام خميني (ره) در بهمن ماه سال 57 در مدرسه رفاه و علوي از افتخارات ديگر اين محله است.

 

Page Up

 

 

مردم محله مسجد شفا:

         مردم مومن مذهبي و با فرهنگ ساكن در محله مسجد شفا جزء افتخارات مسجد به شمار مي‌روند. اينان از لحاظ اعتقادي، مردمي پايبند به اصول مذهبي‌اند و به انحاي گوناگون با مسجد شفا ارتباط دارند. مردم محله از لحاظ معيشتي، از قشر متوسط جامعه و از لحاظ شغلي، بيشتر اداري، فرهنگي و يا كاسب مي‌باشند.  

Page Up

 

 

موقعيت مسجد شفا:

          مسجد شفا در بافت مركزي و قديمي شهر تهران و در محدوده  منطقه 12 شهرداري قرار دارد. در سرتاسر حاشيه خيابان مجاهدين اسلام كه يكي از خيابان‌هاي اصلي شرق تهران محسوب مي‌شود تنها سيماي مسجد شفا است كه به چشم مي‌خورد.  مسجد شفا، حد فاصل چهارراه آبسردار و سه راهي مجلس واقع شده است. خيابان هاي زرين‌خامه و قائن، همچنين كوچه هاي كربلا، خزعل، آذر، رحماني پور، اميري كيا، استنكافي، آقاجانلو، پسنديده، ميرزايي،عامري، پانزدهم و... جزئي از محله‌اي محسوب مي‌شوند كه تحت پوشش جغرافيايي مسجد قرار دارند. مسجد شفا بدليل استقرار در خيابان مجاهدين اسلام از يك موقعيت فرامحله‌اي و فرا‌منطقه‌اي نيز برخودار است. ساختمان جديد مجلس شوراي اسلامي، مدرسه و مسجد شهيد مطهري،‌ موزه (منزل)‌ شهيد رجايي، بيمارستان شفا يحيائيان، بيمارستان معيري، حسينيه فاطميون، مجتمع آموزشي رفاه، دبيرستان شهيد مدرس(شاهد)، دبيرستان روشنگر(شاهد)، از مهمترين اماكني هستند كه در نزديكي مسجد شفا واقع شده‌اند.

 

  (کروکی مسجد شفا، برای بزرگنمایی تصویر، بر روی آن کلیک نمایید)

 

Page Up

 

 

ويژگي هاي معماري و فضاهاي مسجد شفا:

          اين مسجد عليرغم فضاي بسيار كوچك، بسيار زيبا، و با روح است. ملك مسجد شفا يك بر دارد و تنها راه دسترسي آن از سمت جنوب به خيابان مجاهدين اسلام مي‌باشد. بناي اصلي مسجد به سبك سنتي و با ديوارهاي قطور باربر ساخته شده است. در ترميم و بازسازي اخير، با استفاده از مصالح جديد و تعبيه ستونها و پل‌هاي فلزي، تا حدودي بناي مسجد استحكام يافته است.

          نماهاي داخلي و بيروني مسجد را آجركاري و كتيبه‌هاي معرق و كاشي‌كاري‌هاي اصيل ايراني تشكيل مي‌دهند كه با نظم ويژه‌اي كنار هم قرار گرفته‌اند. دو شبستان اصلي(آقايان) و فرعي(بانوان) با يك فضاي خالي شش ضلعي (بالكن) بسيار زيبا ارتباط يافته‌اند. دور تا دور اين فضا با كتيبه هاي كاشي كاري تزيين شده است. لوستر نسبتا بزرگي كه در اين بخش از شبستان تعبيه شده است بر شكوه و عظمت اين فضا مي‌افزايد.

           فضاهاي اصلي مسجد شفا شامل صحن ورودي (حياط)، شبستان اصلي (بخش آقايان) و شبستان فرعي(بخش بانوان) مي‌باشد.

          از فضاهاي فرعي مسجد مي‌توان به دفتر بسيج خواهران، دفتر بسيج برادران، دفتر هيئت امناء،  منزل مسكوني خادم، كفشداري، آبدارخانه، وضوخانه و سرويس هاي بهداشتي اشاره كرد. همة اين فضاها در دو و نيم طبقه استقرار يافته اند.

 

(پلان مسجد شفا، برای بزرگنمایی تصویر، بر روی آن کلیک نمایید)

 

(پلان مسجد شفا، برای بزرگنمایی تصویر، بر روی آن کلیک نمایید)

 

Page Up

 

 

حال و هوای معنوی مسجد شفا

      هر روز سحر وقت اذان بلندگو روشن مي‌شود صداي اذان در كوچه‌هاي محل مي‌پيچد...

      چراغ‌ها روشن مي‌شوند وضو با يك مشت آب زلال به جاي خواب، شوق و شور را در جان‌ها مي‌ريزد.  

      هنوز اذان تمام نشده اهالي محله مسجد شفا خود را به مسجد مي‌رسانند. مسجد خيلي بزرگ نيست.  

      محراب كوچك مسجد هم كاشي‌كاري هاي آن‌چناني ندارد. از سقف هيچ چلچراغ بزرگي آويزان نيست.  

      ظاهر مسجد از سال‌هايي كه شهيد رجايي به اينجا مي‌آمد خيلي تغيير نكرده است.  

      اما اين‌جا يك ويژگي مثبت دارد. اين‌جا درست مثل يك مسجد است، همان‌طور كه بايد باشد. با صفا و دوست داشتني!  

      ظهرها و غروب‌ها هم فضاي كوچك مسجد پر مي‌شود از آدم‌هايي كه خانه خدا را پناهگاه خود مي‌دانند.

      اين‌جا مسجد شفا است.  

Page Up

 

 

ائمة جماعت مسجد از آغاز تا كنون:

         علماي عظام، حضرت آيت‌الله ماكويي، حضرت آيت‌الله ابوالقاسم رحماني خلیلی و حجت‌الاسلام‌ و ‌المسلمين موسوي، جزء سرشناس‌ترين ائمه جماعت مسجد شفا محسوب مي‌شوند.

 

           مرحوم حضرت آیت الله ابوالقاسم رحمانی خلیلی مازندراني از سال ۱۳۴۷ شمسى که به تهران مهاجرت کردند در مسجد شفا یه عنوان امام جماعت اقامه نماز می کردند و در مدرسه چهلستون و مدرسه شیخ عبدالحسین نیز به تدریس مکاسب و کفایه اشتغال داشتند.

 

(شرح حال حضرت آیت الله ابوالقاسم رحمانی خلیلی مازندراني)

 

          مرحوم آیت الله رحمانی در سال 1302ش (1342ق) در خليل‏ محله بهشهر چشم به دنیا گشود. او از كودكي كسب علم و دانش را آغاز نمود و به تحصيل علوم حوزوي پرداخت. ايشان سپس براي تكميل مدارج علمي خود، در سال 1325ش راهي نجف اشرف شد و از محضر حضرات آيات: سيد محسن حكيم، سيدمحمود شاهرودي، سيد ابوالقاسم خويي و ميرزا هاشم آملي بهره ‏هاي فراوان برد و در همان جا به تدريس پرداخت. اين فقيه فرزانه سرانجام در 27 اسفند 1374 ش برابر با 27 شوال 1416 ق در 72 سالگي پس از نماز صبح بدرود حيات گفت و پس از تشييعي با شكوه با حضور علما (حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی-علامه حسن زاده آملی و حضرات آیات جوادی آملی و صالحی مازندرانی) در مدرسه‏ اي كه خود در زادگاهش بنيان نهاده بود، مدفون گرديد.

 

       حضرت حجت‌الاسلام‌ و المسلمين محمد علی رضواني نژاد از سال 1376 به مدت 12 سال در مسجد شفا اقامه نماز مي‌كردند.

     حجت‌الاسلام‌ رضواني نژاد دروس طلبگی را از سال ۶۲ در مدرسه علمیه جامع، تحت مدیریت عالم فرهیخته حاج آقا مجتبی رودباری تلمذ کرده و تا سال ۶۷ دروس ادبیات عرب و مختصر المعانی، لمعه (فقه) و اصول مظفر را با استفاده از اساتیدی چون: آیت الله رودباری، مرحوم آیت الله لاکانی، حجت الاسلام والمسلمین ربانی مستقیم، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین ظهیری، حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد علی احمدی و ... به پایان رساندند. از سال ۶۴ نیز تدریس صرف میر و تصریف و هدایه، مهذب المغنی را برای طلاب داشته اند. از سال ۶۷ وارد حوزه قم شده و سطوح دوم و سوم حوزه را از اساتیدی چون حضرات آیات و حجج اسلام شیخ علی اعتمادی ( اصول)؛ مرحوم دوزدوزانی (مکاسب محرمه و بیع)؛ عمانی (برائت و خیارات)؛ طاهری خرم آبادی (بیع فضولی و ولایت فقیه)؛ موسوی و عمادی (کفایه  الاصول) را آموخته و از دروس خارج فقه آیات عظام مکارم شیرازی ( فقه حدود و نکاح) جوادی آملی (خمس و صوم و ذکات) جعفر سبحانی( اصول) فاضل لنکرانی ( بیع) بهره مند شده اند. سرانجام در روز ۲۸ دی ماه سال ۱۳۶۸ به دست حضرت آیت الله العظمی اراکی مفتخر به پوشیدن لباس روحانیت می شوند. از جمله مسئولیت های ایشان عبارت از: نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات، معاون مدیر کل حراست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جانشین مدیر کل حراست سازمان تبلیغات اسلامی در تهران، سرپرست گروه بازرسی وزارت ارشاد اسلامی، معاون نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی، مسئول حراست دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی در قم، رییس عقیدتی سیاسی صنایع تابعه شهید همت، رییس عقیدتی سیاسی صنایع شهید ستاری و معاون آموزش تبلیغ گروه شهید باکری می باشد.

 

(بیوگرافی حجت الاسلام و المسلمین محمد علی رضوانی نژاد)

 

         به دنبال ماموریت فرهنگی حضرت حجت‌الاسلام‌ و المسلمين رضواني نژاد به کشور افغانستان، مدتی نماز جماعت مسجد به امامت مرحوم حضرت حجت الاسلام والمسلمین مجید رحیمی اقامه می گردید.

 

 

        پس از وقوع سانحه ای که در مسافرت به کربلای معلی برای مرحوم حجت الاسلام والمسلمین مجید رحیمی بوقوع پیوست، نماز جماعت صبح و مغرب و عشا به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین اسدالله کبریایی برگزار می گردد.

 

 

        حجت الاسلام و المسلمین اسدالله کبریایی دروس حوزوی را در محضر بزرگانی همچون آیت‌الله مروارید، حاج آقا اشتهاردی و اعتمادی گذرانده اند. همچنین محضر بزرگانی چون حضرت آیت‌الله اراکی، آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی و آیت الله العظمی گلپایگانی را درک کرده و به مطالعه مترجمی زبان انگلیسی در حوزه علمیه قم اشتغال داشته و دارای مدرک علوم سیاسی از دانشگاه تهران می باشند.

 

        نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد شفا به امامت حجت الاسلام والمسلمین عباس جمالی زواره  برگزار می شود.

 

 

حجت الاسلام جمالی در سال 1353 در شهر تهران و در خانواده ای مذهبی متولد شده است. وی از دوران کودکی و نوجوانی با قرآن مانوس بوده و اشتیاق فراوانی به قرائت و حفظ قرآن کریم داشته و حاصل این تلاش، حفظ سه جزء از قرآن در آن دوره بوده است.

او تحصیلات کلاسیک خود را تا دوم دبیرستان در دبیرستان علمیه تهران ادامه داده و پس از آن تحصیلات حوزوی را از سال 1369 در مدرسه علمیه حضرت آیت الله مجتهدی شروع و تا سال 1377 به کسب علوم و معارف اسلامی پرداخته که نتیجه تلاش و کوشش ایشان در فراگیری علوم حوزوی و دینی اخذ مدرک "سطح دو" از حوزه علمیه قم بوده است.

حجت الاسلام جمالی در سال 1384 مسئولیت امامت جماعت مسجد اباذر در خیابان طیب را عهده دار بوده و در سال های پس از آن نیز در بسیاری از مساجد و هیئات تهران به ایراد سخنرانی پرداخته است.

حجت الاسلام جمالی از نیمه اردیبهشت سال 1392 به تاسیس دفتر رسمی ازدواج اقدام می نماید و علاوه بر انجام امور تبلیغی و فرهنگی به عنوان سر دفتر ازدواج نیز اشتغال دارد. شایان ذکر است که دفتر رسمی ازدواج 241 روبروی مسجد شفا در خیابان مجاهدین اسلام، پلاک 236 قرار دارد.

 

Page Up

 

 

هيئت امناي مسجد شفا:

         اين مسجد براي گردش صحيح فعاليت‌‌هايش، هيئت امنايي زير نظر امام جماعت مسجد تشكيل داده است، كه به امور مسجد، مراسم و مراجعان رسيدگي مي‌كند. در حال حاضر آقای حمیدرضا حاج زمان به عنوان: مسئول فرهنگی، آقای فریدون کاکایی مقدم به عنوان مسئول مالی و آقای محمد ابوالقاسم به عنوان مسئول پشتیبانی و تدارکات هیئت امنای مسجد شفا فعالیت می کنند.

 
محمد ابوالقاسم فریدون کاکایی مقدم حمیدرضا حاج زمان

 

Page Up

 

 

حریم سبز عشق

مناسبت های فرهنگی، تاریخی و مذهبی

در باره مسجد شفا

 

 

صفحه نخست

ارتباط با ما

پیوندها

نوا و نما

پرسش و پاسخ

حامیان

نخبگان

حماسه حضور

برنامه ها

فعالیت ها

درباره مسجد

سخن سبز