پرتال امام خمینی - قدس سره

پرتال دفتر حضرت آيت الله العظمی خامنه ای - مدظله العالی

      امام صادق علیه السلام به جعفر بن عفان فرمود: هیچ کس نیست که درباره حسین علیه السلام شعری بسراید و بگرید و با آن بگریاند مگر آن که خداوند،  بهشت را بر او واجب می کند و او را می آمرزد. رجال شیخ طوسی،  ص.289

 

 

 

ليله الهرير در جنگ صفين
خاتمه جنگ صفين نبرد ((ليله الهرير)) در شب جمعه يازدهم ماه صفر سال 38 هجری قمری‍ بود. در آن شب سپاه معاويه از شدت سرما مانند سگ صدا مى كردند، چون ((هرير)) به صداى سگ مى گويند.
امير المؤ منين (عليه السلام) ذوالفقار به دست و سوار بر اسب پيامبر (صلى الله عليه و آله) شمشير مى زد و به هر شمشيرى كه مى زد تكبير مى گفت و شجاعى را به خاك مى افكند. مقتولين به دست آن حضرت در آن شب بيش از 500 نفر نقل شده است، و تا صبح مشغول جنگ بودند به گونه اى كه ذوالفقار چند مرتبه خميده شد و آن بزرگوار با زانوى مبارك آن را راست نمودند.
در اين جنگ جمعى از لشكر امير المؤ منين (عليه السلام) به شهادت رسيدند، كه از جمله آنها عمار ياسر، اويس قرنى ، هاشم مرقال ، پسر هاشم خزيمه بن ثابت، صفوان بن حذيفه و عبدالله بن بديل با برادرش ‍ عبدالرحمن بن بديل، عبدالله بن حارث برادر مالك اشتر، كه از خواص امير المؤ منين (عليه السلام ) بودند.
از لشكر معاويه جمع كثيرى به درك واصل شدند، و اين جنگ 14 ماه به طول انجاميد. سرانجام با حيله عمر و عاص و نفاق عده اى مثل اشعث بن قيس كندى كار به حكميت كشيد.

  

منبع: http://www.ghadeer.org

Page Up

 

 

حریم سبز عشق

مناسبت های فرهنگی، تاریخی و مذهبی

سخن سبز

 

 

صفحه نخست

ارتباط با ما

پیوندها

نوا و نما

پرسش و پاسخ

حامیان

نخبگان

حماسه حضور

برنامه ها

فعالیت ها

درباره مسجد

سخن سبز