پرتال امام خمینی - قدس سره

پرتال دفتر حضرت آيت الله العظمی خامنه ای - مدظله العالی

      امام صادق علیه السلام به جعفر بن عفان فرمود: هیچ کس نیست که درباره حسین علیه السلام شعری بسراید و بگرید و با آن بگریاند مگر آن که خداوند،  بهشت را بر او واجب می کند و او را می آمرزد. رجال شیخ طوسی،  ص.289

 

 

 

  احکام و استفتائات جدید

 

چه کارهایی بر شخص جنب حرام است؟

1-  رساندن جایی از بدن به خط قرآن یا به اسماء الله (اسامی پیامبران و ائمه علیهم السلام حکم اسم خدا را دارد).

2-   وارد شدن به مسجد الحرام و مسجد النبی صلی الله علیه و آله.

3-   رفتن و توقف کردن در مساجد عادی (لکن اگر از یک درب وارد و از درب دیگر خارج شود و یا برای برداشتن چیزی باشد ایراد ندارد).

4-  خواندن سوره های نجم، علق، فصلت یا سجده .

5-   گذاشتن چیزی در مسجد.

 

آیا نماز جماعت اول وقت مهم تراست یاادامه عزاداری امام حسین(ع)؟

نماز جماعت مقدم است همان طوری که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا هنگام ظهر، نماز را اقامه کردند از این رو باید پیروان اهل بیت در همه حالات سعی کنند تا آنجا که ممکن است نمازها را اول وقت و به جماعت بخوانند چون هدف عمده از مجاهدت ها و زحمات و حتی شهادت ائمه (ع) و فرزندان و اصحاب آنان اقامه دین بوده که در راس آنها بعد از معرفت خدا نماز است.

 

اگر فرش کسی نجس باشد و ببیند دیگران با پای مرطوب بر آن قدم می گذارند تکلیفش چیست؟

امام خامنه ای، آقایان صافی، فاضل و نوری همدانی؛ واجب نیست به آنان بگوید.

آقای مکارم؛ بنابر احتیاط به آنان بگوید.

مرحوم بهجت؛ واجب نیست به آنان بگوید مگر اینکه با آنان طوری معاشرت دارد که، اگر نگویید لوازم مشترک بین شما هم نجس می شود.

آقای وحید؛ اگر شما باعث این امر شده اید و در معرض این باشد که نجاست به خوردنیها و آشامیدنی ها سرایت کند باید به او بگوید.

 

شخص از چه زمانی باید سال خمسی داشته باشد؟

آغاز سال خمسی برای کسانی که درآمد تدریجی روزانه دارند از وقتی است که شروع به کار می کنند و برای کارمند و کارگر اولین درآمد و حقوق آنان، آغاز سال خمسی آنها است و چنانچه مقداری درآمد از کلیه مخارج سال (شامل هزینه های اسکان، تغذیه، پوشاک، تحصیل، مسافرت، هدیه به عزیزان و ... ) اضافه بیاید، لازم است یک پنجم آن را به منظور مصرف در موارد مشخص شده در دین، به حاکم شرع، مجتهد جامع الشرایط یا وکیل آنها بپردازد و بدون اجازه آنها نمی تواند خودش آنها را در آن موارد به مصرف برساند.

  

اگر استماع به موسیقی هیچ گونه تاثیری در انسان نداشته باشد آیا باز حرام است؟

اگر از نوع موسیقی حرام باشد گوش دادن به آن جایز نیست هر چند در شخص تاثیر نداشته باشد، موسیقی حرام غالبا آثار ناپسندی دارد و باعث بیگانگی از خدا و تحریک شهوت و آلودگی به مفاسد دیگر می شود ولی حکم حرمت تابع این امور نیست و اگر به فرض در مورد یک شخص موسیقی حرام هیچ تاثیری در روح و روان انسان بر جای نگذارد باز هم گوش دادن به آن جائز نیست.

 

اگر عضوی از اعضای وضو بعد از شستن آن و پیش از تمام شدن وضو نجس شود تکلیف چیست؟

وضو صحیح است ولی عضوی که نجس شده است و هر جای دیگر بدن که به وسیله آن نجاست، نجس شده است را برای نماز باید آب بکشد همچنین اگر پای انسان نجس باشد ولی جای مسح پا نجس نباشد و مسح کند وضو صحیح است ولی برای نماز باید پایش را آب بکشد.

 

فرق جاهل قاصر و جاهل مقصر در احکام چیست؟

جاهل قاصر کسی است که در فراگیری احکام کوتاهی نکرده است یعنی در شرایطی است که امکان دسترسی به حکم خدا برای او وجود ندارد و یا خود را جاهل نمی داند و احتمال بطلان اعمالش را نمی دهد اما جاهل مقصر کسی است که امکان آموختن و یادگیری معارف و احکام الهی را داشته ولی آنها را یاد نگرفته است جاهل قاصر در برخی موارد مورد عقاب و عذاب خدا قرار نمی گیرد ولی جاهل مقصر سزاوار آن است .

 

توصیه های مقام معظم رهبری؛

در ظواهر زندگی یک مقدار رعایت صرفه جویی لازم است، اگر کسی در آمد مشروع دارد و امکان استفاده هم دارد، جلوی بعضی استفاده ها را با میل خود و به ابتکار و با اراده شخصی بگیرد این خیلی فایده دارد به شما نورانیت می دهد.

 

گردآوری: حجت الاسلام اسدالله کبریایی

 

Page Up

 

 

حریم سبز عشق

مناسبت های فرهنگی، تاریخی و مذهبی

سخن سبز

 

 

صفحه نخست

ارتباط با ما

پیوندها

نوا و نما

پرسش و پاسخ

حامیان

نخبگان

حماسه حضور

برنامه ها

فعالیت ها

درباره مسجد

سخن سبز