صفحه نخست | سخن سبز | در باره مسجد | فعالیت ها | برنامه ها | حماسه حضور | نخبگان | حامیان | پرسش و پاسخ | نوا و نما | پیوندها | ارتباط با ما

 

 

حــج  در کلام پيشواي راحل  حضرت آية الله العظمي امام خميني ـ قدس سره ـ

    گردش به دور خانه خدا نشان دهنده اين است که به غير از خدا، گِرد ديگري نگرديد و رجم عقبات، رجم شياطين انس و جن است. شما با رجم، با خداي خود عهد کنيد تا شياطين انس و ابرقدرت ها را از کشورهاي اسلامي عزيز برانيد.

   امروز جهان اسلام به دست آمريکا گرفتار است. شما براي مسلمانانِ قاره هايِ مختلف جهان پيامي از خداوند ببريد، پيامي که به غير از خدا بردگي و بندگي هيچ کس را نداشته باشد.1

   در لبيک، لبيک، نه بر همه بت ها گوييد و فرياد ل بر همه طاغوت ها و طاغوتچه ها کشيد و در طواف حرم خدا که نشانه عشق به حق است، دل را از ديگران تهي کنيد وجان را از خوف غير حق پاک سازيد و به موازات عشق به حق، از بت هاي بزرگ و کوچک و طاغوت ها و وابستگانشان برائت جوييد که خداي تعالي و دوستان او از آنان برائت جستند و همه آزادگان جهان از آنان برئ هستند.

   و در لمس حجرالاسود بيعت با خدا بنديد، که با دشمنان او و رسولانش و صالحان و آزادگان دشمن باشيد و به اطاعت و بندگي آنان ـ هر که باشد و هر جا باشد ـ سر ننهيد و خوف و زبوني را از دل بزداييد که دشمنان خدا و در رأس آنان شيطان بزرگ زبونند، هر چند در ابزار آدمکشي و سرکوبي و جنايتشان برتري داشته باشند.

   و در سعي بين صفا و مروه، با صدق و صفا سعي در يافتن محبوب کنيد که با يافتن او همه بافت هاي دنيوي گسسته شود و همه شک ها و ترديدها فرو ريزد و همه خوف و رجاهاي حيواني زايل شود و همه دلبستگي هاي مادي گسسته شود و آزادگي ها شکفته گردد و قيد و بند شيطان و طاغوت که بندگان خدا را به اسارت و اطاعت کشند، درهم ريزد.

   و با حال شعور و عرفان به مشعرالحرام و عرفان رويد و در هر موقف به اطمينان قلب بر وعده هاي حق و حکومت مستضعفان بيفزاييد و با سکوت و سکون، تفکر در آيات حق کنيد و به فکر نجات محرومان و مستضعفان از چنگال استکبار جهاني باشيد و راه هاي نجات را از حق، در آن مواقف کريمه طلب کنيد.

   پس به مِني رويد و آرزوهاي حقاني را در آن جا دريابيد که آن قرباني نمودن محبوبترين چيزِ خويش، در راه محبوب مطلق است. و بدانيد تا از اين محبوب ها که بالاترينش حب نفس است و حب دنيا تابع آن است، نگذريد به محبوب مطلق نرسيد و در اين حال است که شيطان را رجم کنيد و شيطان از شما بگريزد. و رجم شيطان را در موارد مختلف با دستورهاي الهي تکرار کنيد که شيطان و شيطان زادگان همه گريزان شوند.2

1 ـ از پيـــام امــام خميني به زائران بيت الله الحرام ـ تاريخ 7/7/58 ـ صحيفه نور، ج 9، ص 226 .

2 ـ از پيــام امــام خميني به زائران بيت الله الحرام ـ تاريخ 16/5/65 ـ صحيفه نور، ج20 ، ص 18 .

 

حـج از ديـدگـاه رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آية الله خامنه اي ـ حفظه الله ـ

    خدا را سپاس که حج را همچون ذخيره اي تمام نشدني و چشمه اي هميشه جوشان و چون جويباري زلال و مستمر براي امت خالده قرار داد که در هر حال آن که بشناسد و قدر داند، توان استفاده از آن را خواهد داشت و آن را داروي اين بيماريهاي مهلک خواهد ساخت. و خدا را سپاس که بر ملت شايسته ايران رحمت آورد و شوق کعبه مقصود را پس از سرزنش خارهاي مغيلان بيابان طلب، به جام وصلي که شيريني عزت و کاميابي هر دو را داشت، برآورده ساخت. حقي را که سالي چند به ناروا از آنان بازداشته شده بود، کريمانه به آنان برگرداند، و جاي خالي ملتي را که حج ابراهيمي و محمدي ـ صلي الله عليه و آلهماـ را جايگزين حج بوجهلي کرده بود، به نيکو وجهي پرکرد، دل تفتيده مشتاقان مهجور و مصدود و محصور را با جرعه وصال، آرامش بخشيد و جان مبتهج از انوار معرفت و لبريز از شوق زيارت را لبيک اجابت گفت، بندگان مخلص را به لطفي ويژه نواخت و وعده نصرت مؤمنان را انجاز کرد و خانه خود را جايگاه طائفين و عاکفين قرار داد.

   پروردگارا! به اين حاجيان مشتاق و سراز پا نشناخته و پس از انتظاري جانگزا به خلوت دوست باريافته و به همه برادران و خواهراني که از اقطار عالم به بارگاه عام رحمت و غفران شتافته اند، نظري به لطف و رأفت بيفکن و دلهاشان را از انوار معرفت و بصيرت روشن فرما، و هدايت و کمک خود را شامل حال آنان کن و آنان را به عزمي راسخ بر اصلاح حال امت مسلح ساز و بر دشمنانشان پيروز فرما، آمين رب العالمين.

   پروردگارا! بر ارواح شهدايي که در چهار سال پيش از اين، در حريم امن الهي هدف خصومت و کين قرار گرفته و زن و مرد و پير و جوان، مظلومانه در عتبه خانه دوست به خون غلتيدند و کسان و عزيزانِ چشم انتظار خود را با جنازه هاي خونين خود از انتظار به درآوردند، رحمت و فضل خود را نازل فرما و ثواب حج تمام را به آنان که در حسرت آن به ملکوت پرواز کردند عطا کن.

   ... پروردگارا! برترين صلوات و سلام و تحيت خود را بر منجي بشريت در همه اعصار و قرون و برترين پيامبر و برگزيده ات حضرت محمد بن عبدالله ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ نازل فرما که راه راست را به بشر نشان داد و وحي تو را بر آنان فروخواند و کليدهاي سعادت دنيا و آخرت را در دسترس آنان نهاد و در حيات با برکتش سرمشق قرنهاي طولاني انسانيت را گنجانيد. درود و سلام و تحيت تو بر او و اهل بيت طيب و معصومش بويژه حضرت بقية الله الاعظم مهدي منتظر و حجت خدا بر زمين ـ عجل الله فرجه و ارواحناه فداه ـ .

   اينک شما برادران و خواهران که از نقاط مختلف جهان در محشر عظيم حج گرد آمده و در هجرت از من قومي و نژادي و فرقه اي، به م ي اسلامي و قرآني پيوسته ايد مناسب است مسائلي را مدّنظر داشته، در باره آن با ديگر مسلمين تبادل انديشه کنيد و پس از سفر حج، آن را سر رشته تأمل و فکر و عمل سازيد.1

1 ـ از پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به زوّار بيت الله الحرام 26 خرداد سال 70 هـ ـ ش.

http://hajj.ir